Informacje

Nordic Walking

1 stycznia 2020 roku przy stowarzyszeniu rozpoczęła działalność nowa sekcja - sekcja nordic walking. Sukcesywnie będzie informowali o zajęciach które kierowane są zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Wkrótce szczegóły na temat terminów zajęć.

Co to jest Nordic Walking?​

W skrócie, nordic walking jest to bardziej rozbudowane chodzenie, gdzie do odpychania się używane są również ręce. W nordicu ruchy ramion, stóp, bioder i całego ciała, są podobne do tych, które wykorzystujemy podczas energicznego spaceru. W nordic walking przeciwległe i naprzemienne ruchy rąk i nóg, którymi rytmicznie wymachuje się do przodu i do tyłu, są takie same jak podczas normalnego chodzenia, ale za to, tu są zdecydowanie bardziej intensywne. Bardzo istotne jest, aby od samego początku marszu starać się nauczyć poprawnego rytmu i wymachu podczas wykonywania ruchów nordicowych, pozwoli to zapewnić najlepsze efekty treningowe. Amplituda wymachów rękami w jedną i drugą stronę, również decyduje o długości ruchu nóg. Wymachy rąk o małym zasięgu wpływają na ograniczone ruchy bioder i kończyn dolnych.

Kto może uprawiać nordic walking?​

Każdy – bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej! Więcej, nordic walking wykorzystuje się nawet do rehabilitacji niektórych schorzeń. Jedynymi faktycznymi przeciwwskazaniami do uprawiania nordic walking są problemy z ruchomością kończyn – tu nawet zwichnięty nadgarstek czy kostka będzie nam przeszkadzać. W każdym innym wypadku, gdy jesteśmy w stanie chodzić i ruszać rękami, możemy już łapać za kije i ruszać w trasę. Ze względu na prozdrowotne właściwości często po kije sięgają osoby, które wcześniej wyczynowo trenowały bieganie lub jazdę na rowerze, ale ze względu na kontuzję lub inne komplikacje nie mogą już tego robić. Wciąż brakuje im sportu i pełnej, kompleksowej aktywności, w końcu trafiają na nordic walking i szybko zakochują się w kijach.