Co dalej z Ekstraklasą Futsalu

Spółka Ekstraklasa Futsalu przesłała do  PZPN swoje propozycje dotyczące formy zakończenia bieżącego sezonu oraz propozycji na sezon kolejny. W skrócie utrzymana zostaje kolejność po 18 rozegranych spotkaniach i ze względu na brak możliwości dokończenia sezonu rozgrywki zostają zakończone. Żaden z zespołów jednak ma nie spaść. Z 1 ligi z kolei mają awansować 3 zespoły – w sezonie 2020/2021 ma w Ekstraklasie przejściowo wystąpić 17 drużyn.

Czytaj dalej całość oświadczenia. 

Oświadczenie zarządu spółki Futsal Ekstraklasa

W związku z zawieszeniem rozgrywek spółka Futsal Ekstraklasa przesłała do Komisji Futsalu i Piłki Plażowej Polskiego Związku Piłki Nożnej propozycję ewentualnego zakończenia rozgrywek. Projekt został wypracowany podczas zebrania z Radą Nadzorczą oraz na podstawie wcześniejszych rozmów z klubami i wysłanej do nich ankiety.

W naszej propozycji uwzględniliśmy trzy obszary: sezon 2019/2020, dokończenie Pucharu Polski oraz nowy sezon 2020/2021. Poniżej przedstawiamy nasze sugestie:

1. Zakończyć rozgrywki ligowe na obecnym etapie, bez kontynuacji w terminie późniejszym.

2. Ustalić jako końcową kolejność drużyn po 18 kolejce spotkań Futsal Ekstraklasy.

3. Przyznać medale za mistrzostwo Polski, wicemistrzostwo i za trzecie miejsce (ceremonia wręczenia odbyłaby się na początku sezonu 2020/2021).

4. W sezonie 2019/2020 żadnego zespołu nie relegować do I PLF.

5. Zaprosić, zgodnie z regulaminem rozgrywek Futsal Ekstraklasy, a także I ligi, do udziału w rozgrywkach w sezonie 2020/2021 trzy zespoły pierwszoligowe, wskazane przez PZPN.

6. Przed startem kolejnego sezonu 2020/21, dokonać zmian w regulaminie:

a) w przypadku przerwania rozgrywek z przyczyn niezależnych od spółki uznaje się, że kolejność miejsc w tabeli pozostaje taka, jak po ostatniej rozegranej kolejce spotkań

b) w sezonie 2020/2021 zespoły, które zajmą miejsca w tabeli 12 i niższe zostają relegowane do I ligi

7. Ponadto Spółka FE w imieniu swoich członków – półfinalistów Pucharu Polski w sezonie 2019/2020 wyraża chęć dokończenia rozgrywek Pucharu Polski przed rozpoczęciem nowego sezonu 2020/2021 (terminy do ustalenia).

Jako prezes zarządu spółki Futsal Ekstraklasa od początku sytuacji związanej z epidemią staram się znaleźć najbardziej racjonalny model postępowania w tym szczególnym okresie. Mimo zawieszenia rozgrywek aktywizuję nasze środowisko. Zabiegam o wypełnianie umów ze sponsorami i naszymi partnerami.

Od samego początku jestem w regularnym kontakcie z przewodniczącym Januszem Szymurą. Razem ustalamy strategię i działania dla dobra klubów. Nawiązaliśmy kontakt z prezesem Zbigniewem Bońkiem, Janem Bednarkiem oraz Adamem Kaźmierczakiem, aby móc przedstawić swoje prośby.

Staramy się drogą dialogu i zasad dobrych manier dążyć do partnerstwa nie tylko z PZPN, klubami, czy sponsorami, ale przede wszystkim z kibicami. W odniesieniu do przekazanych sugestii do PZPN liczymy na uwzględnienie pomocy finansowej dla klubów Futsal Ekstraklasy, w tzn. pakiecie pomocowym PZPN.

Dlatego zależy nam na ofensywnych działaniach. Oprócz spraw dotyczących rozgrywek rozpoczęliśmy działania w internecie polegające na integrowaniu naszego środowiska. W myśl zasad bezpieczeństwa wdrażamy hasło #zostańwdomu aktywizując naszą społeczność.

W tym celu przeprowadziliśmy szereg interakcji. Debaty z udziałem sędziów, prezesów klubów, czy zawodników dały szansę na poznanie opinii. Poznaliśmy również nastroje wśród kibiców. Zapytaliśmy o zdanie: co sądzą o sytuacji związanej z epidemią i jak widzą zakończenie ligi.

Wdrożenie Wirtualnej Futsal Ekstraklasy okazało się klasycznym strzałem w „10”. Mimo zawieszenia rozgrywek dalej się one toczą. Obecnie w świecie wirtualnym, tak jak większość aktywności społecznej. Dzięki WFE pozyskaliśmy nowych sympatyków i pokazaliśmy, że jest nas coraz więcej.

Przedstawiliśmy także ofertę ABC Trenera, aby przybliżyć tajniki dla przyszłych i obecnych szkoleniowców. Wprowadziliśmy tygodniowe rozmowy z sędziami, aby dać szansę na pokazanie ich pracy od kuchni. Nasze konkursy na fanpage’u są szansą wypełnienia wolnego czasu w domach.

Najbardziej cieszy nas, że możemy liczyć na naszych wspaniałych kibiców i pomału budować naszą coraz większą społeczność. To duża wartość.

Za to wszystko bardzo Wam dziękujemy i obiecujemy więcej.

Chcemy razem przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas, aby móc wrócić silniejszymi jak najszybciej.

Maciej Karczyński,
Prezes Futsal Ekstraklasy